Futon není matrace

Futon není matrace

Co je vlastně podstatou futonu? Jak se futon liší od matrace a k čemu je futon dobrý? Než se rozhodnete pro koupi přírodního produktu, zvažte všechny okolnosti a teprve potom se rozhodněte.

Na dnešním trhu najdete mnoho drobných dodavatelů, kteří se zabývají výrobou a prodejem futonů. Někteří z nich nabízejí futony ručně šité, futony vlastní výroby, přírodní futony nebo dokonce futony ortopedické. Zde je ovšem potřeba mít se na pozoru a nenechat se, jak říkaly naše babičky, utáhnout na vařené nudli.

Jistě jste už na internetu narazili na články, které hovoří o 3000 let staré tradici výroby futonů, kdy již staří Japonci moc dobře věděli, co je pro tělo i duši dobré a podobné „odborné články“. Už se ale nikde nedočtete, co je vlastně podstatou futonu, jak se futon liší od matrace a k čemu je futon dobrý.

Proto jsme se rozhodli napsat tento článek, který by vám měl nastínit, kdy sáhnout po futonu a kdy je pořízení futonu jen zbytečné vyhození finančních prostředků.

Terminologie

Nejprve je třeba seznámit se s terminologií týkající se této problematiky. Pro účely tohoto článku se rozumí:

Přírodní matrací - kombinace přírodních materiálů v ručně šitém obalu, s ortopedickými vlastnostmi

Přírodním futonem - bavlna, živočišný chlup nebo kombinace obojího v obalu ušitém na stroji

Přírodní futonovou matrací - přírodní matrace v oblu ušitém na stroji, tedy jádro přírodní matrace a obal z futonu.

Živočišným chlupem - výplň přírodních produktů tvořená srstí zvířat (koňské žíně, velbloudí srst, ovčí vlna atd.)

Konstrukce

Základní rozdíl mezi přírodním futonem a přírodní matrací spočívá v konstrukci.

Přírodní matrace je konstruována na každodenní spaní, kdy by měla konstrukce odpovídat váze člověka, který si ji pořizuje a technologie volena tak, aby matrace mohla dobře dýchat, neslehávala se a přinesla kýžený efekt s garancí 15-20 let bezstarostného užívání.

Přírodní futonová matrace je přírodní matrace ve furonovém obalu. Nese tak výhody přírodní matrace a umožňuje případný rychlý a levný servis v případě poškození. Doporučována je hlavně u dětí, dorostenců, na chalupy a do obytných vozů.

Jádra přírodní matrace a přírodní futonové matrace jsou šita jednak po obvodu, a dále jsou prošívány skrz. U přírodní matrace je navíc vnější obal přišíván k jádru, čímž se matrace ještě více zpevňuje a více vynikne její tvar a design. Přírodní futonová matrace má oproti přírodní matraci jádro umístěné do obalu ušitého na stroji, který lze snadno sundat pro případnou údržbu. rozdíl mezi těmito dvěma typy matrací je tedy pouze vizuální a cenový.

Futon je podložka tvořená bavlnou, živočišným chlupemkoňské žíně,velbloudí srst,ovčí vlna atd.), nebo kombinací obojího. Jeho konstrukce tedy nepřináší lidskému tělu žádnou ortopedickou oporu a primárně zajišťuje měkkost a hřejivost lůžka.

Futon má pouze prošité jádro naskrz, což je zcela dostačující pro jeho účel, kterým je ohebnost, nadýchanost a lehkost.

Použití

Z pohledu použití je přírodní matrace a přírodní futonová matrace určena pro každodenní spaní, což jí umožňuje právě její konstrukce a materiálové složení. Pravý futon sám o sobě není určen na každodenní spaní. Jedná se o přenosné lůžko, které má svému majiteli dopřát měkký a pohodlný krátkodobý odpočinek, třeba na terase nebo na zahradě ve stínu stromů během horkých letních dnů.

Futon se dále používá na chalupy nebo pro návštěvy, pokud jim chcete dopřát zdravý odpočinek nebo zdravé krátkodobé přespání.

Pro každodenní použití je futon způsobilý teprve s podložkou, která dodá futonu ortopedické vlastnosti. V Japonsku to byla lisovaná rýžová tráva nazývaná také TATAMI, dnes se dá rýžová tráva suplovat například kokosovým vláknem.

Na co si dát pozor

  • Pokud přemýšlíte o pořízení přírodního typu matrace, měli byste si rozmyslet, za jakým účelem takový přírodní produkt pořizujete.
  • Pokud vám někdo nabízí přírodní futon s obsahem kokosu a přírodního kaučuku, tak se nejedná o futon, ale nedokonale konstruovanou přírodní matraci.
  • Pokud uvažujete o futonu na dlouhodobé spaní, pořiďte si k němu i podložku, která zajistí alespoň základní ortopedický efekt.
  • Pokud vám někdo nabízí ručně šitý futon, nebo matraci, neváhejte a chtějte navštívit výrobu, kde si ověříte pravdivost prodejce. Z bezpečnostních důvodů není návštěva výroby žádný problém. Tím si také zajistíte, že jde skutečně o výrobce a nebudete mít problémy s budoucím případným servisem či reklamacemi.
  • Pokud chcete mít jistotu kvalitních materiálů, doporučuji při návštěvě výroby si materiály „očichat“.
    Přírodní kaučuk o vysoké kvalitě voní příjemnou mléčnou vůní. Čím více chemie, tím více chemického odéru.
    Bavlna by měla být měkká nadýchaná a krémově bílá. Jakmile jsou v ní barevná vlákna, tak to znamená, že jsou v bavlně nežádoucí příměsi.
    Kokos voní po přírodním kaučuku, kterým je prostříkáván. Pokud zapáchá jako guma, byla při výrobě kaučuková míza nahrazena chemickými náhražkami.
    Pokud je látka pratelná, jedná se o látku s vysokou příměsí polyesteru, tedy není přírodní. Čistě přírodní látka je vyráběna technologickým postupem, během kterého se látka nevysráží, a proto není pratelná, proto se při praní sráží až o 20%.
    Koňské žíně, velbloudí srst a jiné živočišné chlupy by neměly mít příměsi. Ukotveny by měly být na jutovině, ve futonech a polštářích potom volně ložené.